Sâmbătă 14.11.2020 în BUCUREȘTI la Rin Grand Hotels în sală Berlin, s-a desfășurat în condiții speciale de distanțare, având în vederea pandemia de COVID-19, CAMPIONATUL NATIONAL DE KUNG-FU, unde 24 de sportivii de la clubul craiovean WU QUAN-LI „Forta celor cinci pumni“ au reușit o performanță deosebita, obținând70 de medalii.

La această competiție s-au reunit peste 160 de sportivi de elită ai wushu-ului românesc,dinBucurești, Baia Mare, Craiova, Târgoviște, Târgu Mureș,  etc, care după o pauză forțată generată de pericolul răspândirii virusului SARSCov2, au reușit să se reîntâlnească pentru a concura la probele de kung-fu și de aptitudini.

Sportivii craioveni sub îndrumarea antrenorului emerit Silviu OBEANU, au participat la 65 probe de Taolu, cu mâna goală,cu arme specifice WingChun și Saholin și la manechin din lemn, precum șila 15probe de aptitudini fizice, reușind să obțină 27 de titluri de campioni naționali.

Acest campionat contează pentru selecția sportivilor la lotul național de wushu, care va reprezenta România la CAMPIONATUL EUROPEANDE KUNG FU –FRANȚA/2021.

TABEL NOMINAL CU PERFORMANȚA SPORTIVILOR LA C.N. DE KUNG-FU

Nr. crt. Numele și prenumele sportivului CATEGORIA             DE VÂRSĂ Locul Obținut Secțiunea PROBA
-ANI-
APTITUDINI FIZICE ȘI TEHNICE
1. CĂPRICEANĂ CĂTĂLIN seniori + 18 I Sanshou Probe fizice /tehnice  – 85 kg
2. RADU-MILITARU MĂLINA seniori + 18 I Sanshou Probe fizice /tehnice  – 65 kg
3. OBEANU MARA GEORGIA ALINA juniori 15-17 I Sanshou Probe fizice /tehnice  – 55 kg
4. IANA ALEXANDRU MIHAIL seniori + 18 II Sanshou Probe fizice /tehnice  – 85 kg
5. NEGHINĂ CLAUDIA GABRIELA juniori 15-17 II Sanshou Probe fizice /tehnice  – 55 kg
6. NEDELEA ANA MARIA cadeții 12-14 II Sanshou Probe fizice /tehnice  – 45 kg
7. RADU-MIC ANDRADA copii   09-11 II Sanshou Probe fizice /tehnice  – 30 kg
8. VĂDUVA VALENTIN FREDERICO seniori + 18 III Sanshou Probe fizice /tehnice  – 70 kg
9. ROMEE PHOEBE-AN seniori + 18 III Sanshou Probe fizice /tehnice  – 65 kg
10. SOLOMONESCU CAROLINA juniori 15-17 III Sanshou Probe fizice /tehnice  – 55 kg
11. MĂLĂU MIHAI CRISTIAN cadeți 12-14 III Sanshou Probe fizice /tehnice  – 45 kg
12. ZAMFIRA ANDREI copii   09-11 III Sanshou Probe fizice /tehnice  – 40 kg
13. NEDELEA ANDREI MARIO copii   09-11 III Sanshou Probe fizice /tehnice  – 35 kg
14. OACĂ ROXANA AN MARIA copii   09-11 III Sanshou Probe fizice /tehnice  – 45 kg
TAOLU KUNG-FU
1. IANA MIHAIL-ALEXANDRU seniori + 18 I Taolu ShaolinQuan
2. I Taolu DaoShu / Paloș
3. OBEANU MARA-GEORGIA-ALINA Juniori 15-17 I Taolu ShaolinQuan
4. NEDELEA ANDREI MARIO copii   09-11 I Taolu ShaolinQuan
5. RADU-MIC ANDRADA copii   09-11 I Taolu ShaolinQuan
6. NEGHINĂ CLAUDIA GABRIEA juniori 15-17 II Taolu ShaolinQuan
7. NEDELEA  ANA MARIA cadeți 12-14 II Taolu ShaolinQuan
8. MĂLĂU MIHAI CRISTIAN cadeți 12-14 II Taolu ShaolinQuan

 

Nr. crt. Numele și prenumele sportivului CATEGORIA             DE VÂRSĂ Locul Obținut Secțiunea PROBA
-ANI-
TAOLU WING CHUN
1. IANA MIHAIL-ALEXANDRU seniori + 18 I Taolu Xiolianquan  / Mica idee
2. I Taolu HuDieShuangDao   / Cuțite duble
3. I Taolu MukYan Jong  / Manechin lemn
4. ROMEE PHOEBE-AN seniori + 18 I Taolu 5th DuanWei    / Rutina standard
5. I Taolu LiuDianBanGun    / Baston
6. I Taolu MukYan Jong  / Manechin lemn
7. OBEANU MARA-GEORGIA-ALINA Juniori 15-17 I Taolu 4th DuanWei    / Rutina standard
8. I Taolu HuDieShuangDao   / Cuțite duble
9. I Taolu MukYan Jong  / Manechin lemn
10. MĂLĂU MIHAI CRISTIAN Cadeți 12-14 I Taolu Xiolianquan        / Mica idee
11. I Taolu LiuDianBanGun  / Baston
12. I Taolu MukYan Jong  / Manechin lemn
13. MĂLĂU RAREȘ GABRIEL Copii 09-11 I Taolu Xiolianquan        / Mica idee
14. I Taolu MukYan Jong  / Manechin lemn
15. MIU ANDREI Cadeți 12-14 I Taolu XunQiao / Căutarea podului
16. II Taolu LiuDianBanGun  / Baston
17. III Taolu MukYan Jong  / Manechin lemn
18. CÂRSTEA DAVID STEFAN Copii 09-11 I Taolu HuDieShuangDao   / Cuțite duble
19. II Taolu Xiolianquan        / Mica idee
20. NEGHINĂ CLAUDIA Juniori 15-17 I Taolu LiuDianBanGun  / Baston
21. III Taolu 4th DuanWei    / Rutina standard
22. URUCU  DARIUS  VALENTIN Cadeți 12-14 I Taolu HuDieShuangDao   / Cuțite duble
23. III Taolu Xiolianquan        / Mica idee
24. BUDOIU ANDREI EDUARD Copii 09-11 I Taolu Xiolianquan        / Mica idee
25. III Taolu HuDieShuangDao   / Cuțite duble
26. VĂDUVA VALENTIN FREDERICO seniori + 18 II Taolu Xiolianquan        / Mica idee
27. II Taolu HuDieShuangDao   / Cuțite duble
28. II Taolu MukYan Jong  / Manechin lemn
29. NEDELEA ANDREI  MARIO Cadeți 12-14 II Taolu Xiolianquan        / Mica idee
30. II Taolu HuDieShuangDao   / Cuțite duble
31. II Taolu MukYan Jong  / Manechin lemn
32. RADU MILITARU MĂLINA seniori + 18 II Taolu LiuDianBanGun  / Baston
33. II Taolu MukYan Jong  / Manechin lemn
34. III Taolu 5th DuanWei    / Rutina standard
35. DUMITRAȘCU ANDREI MIHNEA Juniori 15-17 II Taolu Xiolianquan        / Mica idee
36. II Taolu MukYan Jong  / Manechin lemn
37. OACĂ ROXANA Copii 09-11 II Taolu Xiolianquan        / Mica idee
38. II Taolu HuDieShuangDao   / Cuțite duble
39. SOLOMONESCU CAROLINA Juniori 15-17 II Taolu LiuDianBanGun  / Baston
40. III Taolu MukYan Jong  / Manechin lemn
Nr. crt. Numele și prenumele sportivului CATEGORIA             DE VÂRSĂ Locul Obținut Secțiunea PROBA
-ANI-
41. RADU  MIC ANDRADA Copii 09-11 II Taolu MukYan Jong  / Manechin lemn
42. III Taolu XunQiao  / Căutarea podului
43. NEDELEA ANA MARIA Cadeți 12-14 II Taolu Xiolianquan        / Mica idee
44. STĂNESCU ȘTEFAN VALENTIN Copii 09-11 II Taolu HuDieShuangDao   / Cuțite duble
45. PĂGILĂ MARIO Copii 09-11 II Taolu Xiolianquan        / Mica idee
46. ZAMFIRA ANDREI Copii 09-11 III Taolu MukYan Jong  / Manechin lemn
47. DUMITRESCU ALICE MARIA Copii 09-11 III Taolu MukYan Jong  / Manechin lemn
48. PURECE OVIDIU Copii 09-11 III Taolu Xiolianquan        / Mica idee

 

PALMARESUL CLUBULUI W.Q.L. în perioada 2005 –  noiembrie 2020.

 

CAMPIONATE MONDIALE

  • 1 titluri de vicecampion mondial și 1 medalie de bronz obținute de Obeanu Mara, 1 loc IV obținut de Iana Alexandru și 2 locuri V la luptă obținute de Ștefan Adriana.

CAMPIONATE EUROPENE

  • 26 titluri de campion european, 20 titluri de vicecampion european, 20 medalii europene de bronz, 2 titluri de campion balcanic și 1 titlu de campion baltic,

CAMPIONATE NAȚIONALE

  • 1599 de medalii naționale din care 593titluri de Campioni Naționali, 543 medalii de argint și 464 medalii de bronz, obținute la Campionatele Naționale de Arte Marțiale,din care la cele organizate de Federația Română de Wushu Kung-Fu: 318 de medalii naționale, 136titluri de Campioni Naționali, 115 medalii de argint și 67 medalii de bronz.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.