image_pdfimage_print

În urma CAMPIONATULUI EUROPEAN DE WUSHU & KUNGFU, desfașurat în perioada 10 – 16 noiembrie 2022 în Grecia în frumoasa localitate de la malul mării – Loutraki, după 4 zile de competiție de forme cu mâna goală și cu arme,  la kung-fu, wushu și luptă, echipa de 18 sportivi din Craiova s-a întors acasă cu,                                                                   

10 Medalii de Aur, 12 de Argint și 7 Bronz.

La această competiție au fost prezenți peste 700 sportivi din 19 țări, lotul național de wushu al României fiind format din 58 de sportivi din care 18 din Bănie, de la clubul de Wushu din Craiova, WU QUAN-LI  / ”Forța celor cinci pumni”.

La Campionatul European de Kung-Fu, editia a 6-a, sportivii noștrii au obținut: 3 medalii de aur, 9 argint si 3 bronz la probele taolu tradițional și 1 medalie de aur obținută la proba de Qinda Sanshou (luptă light-contact)

Taolu:

3 Aur:  Andrei Miu (cadeti), Darius Urucu (cadeti), Silviu Obeanu, antrenor emerit (veterani)

9 Argint: Mara Obeanu (juniori), Denisa Ștefan (juniori), Ana Dumitru (cadeti), Daniel Dincu (cadeti), Rares Benga (juniori), Andrei Nedelea (cadeti), Andrada Radu Mic (copii), Maya Vladu (copii), Eduard Marin (copii).

3 Bronz:  Mara Obeanu (juniori), Darius Urucu (cadeti), Andrada Radu Mic (copii).

7 Locuri 4: Ana Nedelea (juniori), Alice Dumitrescu x2 (cadeti), Andrei Nedelea (cadeti),  Andrei Miu (cadeti), Eduard Marin x2 (copii).

3 Locuri 5: Ana Nedelea & Diana Ulăreanu (juniori), Maya Vladu x2 (copii).

2 Locuri 6: Alexandru Iana (seniori), Rareș Benga (juniori).

Qinda Sanshou (luptă light-contact):

1 Aur: Romee Phoebe-An (seniori).

La ediția a 18-a a CAMPIONATULUI EUROPEAN DE WUSHU, sportivii noștri au obținut, 6 Medalii de Aur,  3 de argint si 3 de bronz la probele de taolu modern si 1 medalie de bronz la Sanda Sanshou (Lupta full-contact)

Taolu:

6 Aur: Ana Nedelea (juniori), Mara Obeanu & Ana Nedelea (juniori), Andrei Nedelea (cadeti), Ana Dumitru (cadeti), Daniel Dincu (cadeti), Maya Vladu (copii).

3 Argint: Andrei Nedelea (cadeti), Alice Dumitrescu (cadeti), Andrada Radu Mic (copii).

3 Bronz: Mara Obeanu (juniori), Rares Benga (juniori), Ana Dumitru (cadeti).

6 Loc 4: Alexandru Iana (seniori), Mara Obeanu (juniori) x2, Ana Nedelea (juniori), Darius Urucu (cadeti), Maya Vladu (copii).

9 Loc 5: Ana Nedelea (juniori), Diana Ulareanu (juniori) x2, Andrei Nedelea (cadeti), Darius Urucu (cadeti), Ana Dumitru (cadeti), Daniel Dincu (cadeti), Eduard Marin x2 (copii).

3 Loc 6: Alexandru Iana (seniori), Rares Benga (juniori), Alice Dumitrescu (cadeti).

Sanda Sanshou (luptă full-contact):

1 Bronz: Romee Phoebe-An (seniori).

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.